barokní kaple nad Rožmitálem
Obyvatelé obce Rožmitál na Šumavě nechali v 18. století vystavět nad obcí krásnou barokní kapli, jejíž vznik se pojí se zázračným pramenem.
Stojí na tzv. Svatá studni. Vznik je spojen se zázračnou událostí v roce 1614, kdy byl rožmitálský občan Kasbauer zázračně uzdraven. V letech 1650–1653 byla u studánky s léčivou vodou, kde k zázraku došlo, založena kaple Panny Marie. K té pak chodila procesí. Na jejím místě byl v letech 1732–1733 postaven barokní kostel na centrálním polygonálním půdorysu s kopulí a lucernou, nad níž byla cibulovitá báň. Uvnitř byl zavěšen obraz Panny Marie Pomocné z roku 1733. Zvon z roku 1700 odlil M. Schober z Lince. V kostele stály varhany od B. F. Semráda ze Sedlce z roku 1752.
Ještě v 50. letech 20. století byl kostel v pořádku, byl v něm oltář a varhany. Po roce 1959 začaly do kostela lézt děti, které varhany rozebíraly a části pohazovaly po okolí kaple, později se k ničení připojili další lidé. Kaple se postupně proměnila v naprostou ruinu. Bez střechy, s poničenými zdmi, na kterých rostly již několikametrové stromy.
Začátkem roku 2012 rozhodlo zastupitelstvo obce Rožmitál na Šumavě v čele se starostkou Alenou Ševčíkovou, že obec kostel opraví. V létě 2013 byly vykáceny stromy rostoucí v blízkém okolí kostela a opravena příjezdová cesta z obce. Obnovu zastřešení kostela zorganizovala obec Rožmitál na Šumavě v roce 2014 s využitím dotace z Programu rozvoje venkova.
Historická fota kaple a její obnovy viz: Kostely (znicenekostely.cz)
Ke kostelu vede ze vsi křížová cesta tvořená 12 kamennými kapličkami a 2 zděnými kaplemi (13. a 14. zastavení)
Doporučte to vašim přátelům