Poznejte
jedinečnost
Lipenska

6 důvodů,
proč navštívit Lipensko

1.

LIPNO A ŘEKA VLTAVA

Lipno, někdy nazývané jako také české moře, je usazené do fascinující šumavské přírody pod hraničními hřebeny s Rakouskem a Německem. Svoji délkou 42 km a maximální šířkou 10 km skýtá Lipno a jeho okolí ideální možnosti turistiky. Vody Lipna každoročně lákají kajakáře, kajtaře, jachtaře a surfaře. Nespočet vodních sportů a půjčovny veškerého vybavení vám pomohou prožít na Lipně dovolenou snů. Pro relaxaci a odpočinek je možné využít desítek pláží, které jsou částečně písečné a částečně travnaté. Zážitkem je i projížďka parníkem. Řeka Vltava, která napájí Lipno je splavná jak nad přehradou, tak pod ní. V horní partii teče fascinující přírodou Národního parku Šumava. Peřeje pod přehradou tvoří světově proslulé Čertovy proudy, kde se jezdí i Mistrovství Evropy, nebo se natáčel film Rafťáci. Řeka Vltava z Vyššího Brodu přes Rožmberk a dále, je vůbec nejnavštěvovanější řekou v ČR.

2.

Příroda

Lipensko, krajina jihočeského moře, to je především fascinující příroda. Horní část území leží v Národním parku Šumava, kde se můžete procházet po hřebenech v nadmořské výšce nad 1300 m.n.m. Nejvyšší horou je Plechý (1378m), pod kterým leží Plešné jezero ledovcového původu. Zbytky pralesů v okolí obce Stožce s unikátní dřevěnou Stožeckou kaplí zase pohladí každého, kdo miluje staré smíšené lesy a historické kulturní dědictví. Celý pravý břeh Lipna je součástí CHKO Šumava a dosud zůstává civilizací téměř nedotčen. Člověkem nedotčená je také příroda na levém břehu Lipna v částečně přístupném Vojenském výcvikovém prostoru Boletice, severně od Horní Plané. V lesích na Lipensku můžete potkat divoká zvířata jako je rys ostrovid, tetřev hlušec, tetřívek obecný, los evropský, pomalu se navrací i vlk. Ve vodách horní Vltavy žije vzácná perlorodka říční, nebo vydra. Krásnější přitom přístupnou přírodu a uprostřed obydlené Evropy budete hledat jen obtížně.

3.

Cykloturistika a in-line bruslení

V okolí Lipna najdete nejdelší české trasy pro in-line bruslení a pro rekreační cyklistiku. Od Stožce až po Lipno nad Vltavou jsou desítky kilometrů asfaltových stezek, které jsou výhradně určeny pro bruslaře a cyklisty. Pro cyklisty je Lipensko doslova rájem. Můžete jet pohodlně přes celou oblast z Jeleních Vrchů až do Rožmberka, celkem 70 km z kopečka – podél Swarzenberského plavebního kanálu, podél Lipna a podél řeky Vltavy. Pro náročnější sportovce jsou v oblasti stovky kilometrů tras po lesních cestách, lesích s nejnáročnějšími profily, čehož využívají nejenom rekreační cyklisté, ale i vrcholoví sportovci.

4.

Zábava a atrakce pro děti i pro dospělé

Jestli hledáte místo, kde si nejenom odpočinete v krásné přírodě, ale můžete se i skvěle bavit, užít si, anebo přímo si zařádit na nejmodernějších turistických atrakcích, pak je Lipensko to pravé pro místo vás. Věhlasná Stezka v korunách stromů a nově Království lesa nalákali již dva miliony návštěvníků z celé Evropy. Dvě celoroční bobové dráhy, lanová centra, vyhlídkové věže s pohledy na Lipno i na Alpy, jízda parníkem s Lipno line, fascinující akvária s podmořským světem v hotelu Frymburk, Activity park médi Kubíka ve Frymburku, a nebo osvětlené a ozvučené Adventure minigolfové hřiště s 18 jamkami a holografickou projekcí, které najdete v Lipně nad Vltavou patří mezi atrakce, které si prostě nemůžete nechat ujít.

5.

Kulturní a historické dědictví

Historie na Lipensku dýchá na každém kroku. Hrad Rožmberk je perlou na řece Vltavě, Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě se svoji unikátní knihovnou a Závišovo křížem, jehož hodnota dosahuje hodnoty korunovačních klenotů, uchvacují návštěvníky z celého světa. Tahákem je i nejvýše položený hrad v ČR Vítkův hrádek, kde věznili českého krále Václava IV. Z hradu jsou mj. nejlepší s výhledy jak na Lipno, tak na Alpy. Evropským unikátem je Pašijové divadlo v Hořicích na Šumavě, které v době největší slávy navštěvovaly i desítky tisíc diváků z celé Evropy. V Evropě je také proslulý básník, prozaik a malíř rodák z Horní Plané Adalbert Stifter, jehož dílo si můžete připomenout na mnoha místech regionu a především v Muzeu Adalberta Stiftera v Horní Plané. Národní kulturní památkou je vodní dílo Schwarzenberský plavební kanál, který byl bez moderní zeměměřičské techniky uprostřed šumavských pralesů v délce 44 km vybudován v letech 1789–1822 a dodnes jej mohou turisté obdivovat jak na české tak na rakouské straně Lipenska. Kulturně historické dědictví regionu dotváří i desítky starých, často obnovených kostelů a křížových cest.

6.

Sport, trénink, závody

Příroda, lesy, rašeliniště, tekoucí i stojatá voda a kopce v nadmořské výšce nad 1000 m.n.m. tvoří ideální podmínky pro aktivní, vrcholové i profesionální sportovce. V oblasti Lipenska je nespočet možností pořádat velké veřejné závody v mnoha sportech, a i proto celou oblast využívají poloprofesionální a profesionální týmy všech sportovních odvětví pro svá soustředění. Vltava pod přehradou v okolí Loučovic patří mezi nejtěžší řeky pro raftaře a kanoisty. Tato vodní trasa se řadí mezi nejtěžší přirozené slalomářské a raftové tratě na světě. Na otevřené vodě Lipna se pravidelně konají nejrůznější jachtařské, plavecké, ale i triatlonové závody. Oblibě široké sportovní veřejnosti se těší masové závody jako je extrémní Gigathlon, MTB Nova Cup, Česko-Bavorský seriál MTB závodů, Koloběžky v Rožmberku, Lipno Sport Fest, zimní Lipno Ice Marathon na zamrzlém jezeře, na běžkách Šumavská 30 v Nové Peci, Stožecká brusle na in-line bruslích. A další…

Historie vodní nádrže Lipno

Stavba lipenské přehrady a historie vodní elektrárny

Oblast Horní Vltavy byla v kdysi dávno třetihorním jezerem. V kronikách obcí mezi Frymburkem a Vyšším Brodem je celá řada zpráv o povodních a záplavách z 17. až 19. století. Zřejmě největší byly v letech 1740 a 1890. Historie lipenské přehrady začíná po velké povodni v roce 1890. V roce 1892 vydal inženýr Daniel brožuru, ve které navrhoval zřízení menších přehrad na horní Vltavě a jejich přítocích, které měly zabránit povodním a záplavám. Zemědělci ale nebyli ochotni prodat své pozemky. V roce 1920 dochází k další velké povodni, a tak znovu ožívá myšlenka vybudování přehrad či přehrady, která by zadržela vody z jarního tání na Šumavě. V roce 1930 umisťují inženýři Zemského úřadu ve svých projektech stavbu přehrady poprvé na Lipno. Ale i tentokráte se nepodařilo vykoupit uvažovanou zátopovou plochu. Projekt přehrady na Lipně s elektrárenskou turbínou vznikl až po druhé světové válce.

V budoucím zátopovém pásmu přehrady bylo třeba vykácet a odlesnit 550 hektarů lesa. To je tolik jako 550 českobudějovických náměstí. Jen za rok 1956 bylo z bažin vyvezeno 25 tisíc plnometrů dřeva.

  • V polovině ledna 1957 byl zahájen výlom skály v podzemí elektrárny.
  • Šestadvacátého června 1958 byl dobetonován poslední blok hráze do úrovně vozovky.
  • Celkem zde bylo uloženo 70 tisíc kubíků betonu, 600 tun ocele a 300 tun strojního zařízení.
  • Prvého září 1958 bylo předáno staveniště první turbíny.
  • V pondělí 15. června 1959 v 17 hodin a 55 minut začaly první kubíky vody roztáčet lopatky turbíny a mohutný, 350 tun těžký rotor se dal do pohybu. Po předávacích zkouškách byly do sítě dány prvé megawatty proudu.
Zdroj: http://www.kronikaobcecerna.estranky.cz