Bělostní poslové jara - bledule a sněženka - umí pomoci s rakovinou a Alzheimerovou chorobou
Obě rostlinky patří do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) a jsou nezaměnitelnými posly jara. Každoročně se těší velké oblibě návštěvníků celého regionu Lipenska a stávají se oblíbeným objektem pro fotografy. Jsou to rostlinky nejenom krásné na pohled, ale mají také zajímavou historii a léčivé vlastnosti, o kterých se toho již tolik neví.
Ve vhodných podmínkách tvoří bledule i sněženky rozsáhlé koberce pokrývající povrch země pod stíny stromů, často u potoků a říček. Bledulky tvoří velkorysé koberce častěji než sněženky, ovšem díky podobným nárokům na půdní kvalitu, vlhkost a stín je pravděpodobné, že je někdy najdeme i růst na stanovištích, které nejsou daleko od sebe.
Bledulí proti koronaviru i proti rakovině
Bledule byla v minulosti považována za symbol čistoty a nevinnosti a byla používána při rituálech ke smazání hříchů. Její název pochází z latinského slova "leucojum", což znamená "bílý jas". Bledule jarní roste ze žlutého cibulového oddenku a má bílé květy s nazelenalým okrajem. Její květy se objevují v březnu a dubnu a jsou spojeny do květenství.
Bledule obsahují řadu biologicky aktivních alkaloidů. Zejména pak Lykorin, který má obrovský terapeutický potenciál. Lykorin je totiž účinný proti řadě virů, včetně koronaviru. Ovšem největší výhodou lykorinu je jeho cytostatická aktivita. A proto ve velmi nízké koncentraci působí proti mnoha druhům rakoviny. Lykorin obsažený v bledulích se tak u vědců a farmakologických společností stává významnou sloučeninou pro hledání nadějných protirakovinných léčiv nové generace.
Sněženka - něžná potrava pro mozek
Sněženka podsněžník je další jarní květina, která právě kvete na Lipensku. Její název pochází z toho, že kvete těsně pod sněhem. Její bílé květy se objevují již v lednu a únoru a patří mezi první jarní květy. Sněženka podsněžník má kulovitou cibuli a květy jsou jednotlivé, nízké a rozprostřené. Roste v listnatých a jehličnatých lesích a na loukách. Sněženka byla považována za symbol naděje a nového začátku a byla používána jako léčivá rostlina. I ona patří mezi cibuloviny z čeledi amarylkovitých a I ona je díky obsahu některých alkaloidů jedovatá – po požití některých jejích částí, zejména cibulek, se dostaví bolesti břicha, zvracení či průjmy. Látky obsažené ve sněženkách však mají v malém množství léčivé účinky a také působí jako protijed proti některým halucinogenům. Její léčivé účinky byly odhaleny již dávno, ale blíže popsány až na počátku 50. let minulého století, když si bulharští vědci na výpravě přes pohoří Kavkaz povšimli zvláštního jevu. Obyvatelé místních vesnic si třeli čelo o listy a cibulky sněženek. Vědci pak zjistili, že se v jejich tkáni objevilo 17 různých alkaloidů. Tím nejvýznamnějším je galantamin (pozn. latinsky se sněženka řekne Galantus). Galantamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina, která má schopnost zvyšovat v mozku množství acetylcholinu, látky, která je velice důležitá pro jeho funkci. Totiž snížené množství acetylcholinu je patrné u jedinců trpících Alzheimerovou chorobou. Sněženky tedy obsahují alkaloid, který lidem pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou a tak se sněženkám někdy přezdívá něžným lékem proti zapomnění.
Bledule i sněženka jsou chráněné rostliny a patří mezi vzácné druhy rostlin. Obě jsou oblíbenými rostlinami některých vědeckých týmů a farmaceutických společností, tak až si je budete u nás na Lipensku fotit, vzpomeňte si na to, ale v žádném případě jejich zdravotní prospěšnost sami bez spolupráce s odborníky a specialisty nezkoušejte.
Pro pěstitele
Máte-li zájem tyto něžné květinky pěstovat, nejde o nic náročného. Budou prvním znakem jara na vaší zahrádce nebo u jezírka. Byliny kvetou již po zasazení hned prvním rokem. Dařit se jim bude v polostínu, pod stromy a keři, které budou udržovat vlhkost půdy. Po uvadnutí listů cibulky nemusíme vytahovat ze země, pokud je půda kvalitní. Je-li těžká, měli bychom nechat cibulky odpočinout a zasadit znovu na podzim. Cibulky obou rostlin se mají vkládat do důlků, nejlépe po několika, abychom zajistili stoprocentní uchycení.
Péče o sněženky
Vysazujeme cibulky sněženek od září do října do kypré půdy, která by měla být propustná, zhruba 5 až 7 centimetrů pod zem. Jednotlivé cibulky bychom měli rozmisťovat 7 až 10 centimetrů od sebe. Na jaře necháme odkvetlé rostliny uvadnout a zežloutnout. Množit je můžeme rozdělováním jejich trsů.
Péče o bledule
Bledule jarní dorůstají výšky 10 až 30 centimetrů. Na její květy se můžeme těšit od konce února do dubna, bledule letní kvetou později, asi v dubnu až květnu.Cibulky bledulí lze zakoupit ve speciálních obchodech se zahradnickým zbožím a semeny, také je možné je sehnat přes internet. Měli bychom je kupovat na podzim a hned po koupi je zasadit do humózní kypré půdy na vlhké stanoviště.
Autor textu: Jiří Mánek
Doporučte to vašim přátelům